The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Splitting axe 1000 g, Stiel: Hickory, natur-rot
Splitting hatchet 1000 g with hickory handle Forged steel, polished edge, high splitting effect thanks to heavy, wedge-shaped blade, with cutting edge protection, handle length 500 mm, Cow foot shaped, spare handle COX853015
Specification | Field of application | Wood |
| Features | With blade guard |
| Farbe Kopf | Silver-red |
| Ausführung | Splitting axe |
| Materialspezifikation Griff / Stiel | Hickory |
| Form | Cow's foot |
| Head weight | 1000 g |
| Length | 500 mm |
| Handle length | 500.0 cm |
| Width | 155 mm |
| Height | 60 mm |
| Oberfläche | Varnished |
| Farbe Griff / Stiel | Natural red |
| Material Griff / Stiel | Wood |
| Dimension | 500 x 155 x 60 mm |
| Article type | Hatchet |