The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Folding saw 170 mm, 3-sided high-speed cut, Blatt: Spring steel, Griff: Plastic, Orange-black
- Foldable
- 170mm working width
Folding saw with sharp teeth · approx. 190 mm · Ergonomic 2-component handle · With safety hook
Specification | Einsatzbereich | Wood |
| Ausstattung | mit 2K-Griff |
| Ausführung | Garden saw |
| Zahnung | 3-sided high-speed cut |
| Blatt- / Klingenstärke | 1,00 mm |
| Variante | Folding saw |
| Funktionsweise | Manually |
| Blade size | 170 mm |
| Length | 400 mm |
| Handle length | 22.0 cm |
| Width | 70 mm |
| Depth | 26 mm |
| Härteprüfung | HRC 46 - 48 |
| Nunber teeth | 8 |
| Farbe Griff / Stiel | Orange-black |
| Material Griff / Stiel | Plastic |
| Material Blatt / Klinge | Spring steel |
| Material specification | ABS, TPR |
| Materialgüte | 65 Mn |
| Dimension | 400 x 70 x 26 mm |
| Article type | Saw |