The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Cross chisel 175 mm, Without, , flachoval
Acc. to DIN 6451 · Made of chromium-molybdenum-vanadium air-hardening steel · Heat-treated beating head · Flat-oval · For beating out rivets
Specification | Ausstattung | Without |
| Ausführung | Kreuzmeißel |
| Form | flachoval |
| Length | 175 mm |
| Width | 17 mm |
| Height | 10 mm |
| Diameter (Ø) | 11 mm |
| Surface | Varnished |
| Colour | red |
| Material | Steel |
| Material specification | Chrom Molybdän Vanadium Lufthärtestahl |
| Dimension | 175 x 17 x Ø 11 mm |
| Article type | Chisel |