The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Stone point chisel 300 mm, Without, , achtkant
DIN 7256 · Made of chromium-molybdenum-vanadium air-hardening steel · Heat-treated beating head · Octagon · Regrindable point
Specification | Ausstattung | Without |
| Ausführung | Steinspitzmeißel |
| Form | achtkant |
| Length | 300 mm |
| Width | 18 mm |
| Height | 20 mm |
| Diameter (Ø) | 18 mm |
| Surface | Varnished |
| Colour | red |
| Material | Steel |
| Material specification | Chrom Molybdän Vanadium Lufthärtestahl |
| Dimension | 300 x 18 x Ø 18 mm |
| Article type | Chisel |