The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Electrician's chisel 250 mm, Without, , achtkant
Made in accordance with Technical Delivery Conditions DIN 7255 · Square · Air-hardening CV steel · Heat-treated beating head
Specification | Einsatzbereich | Mauerwerk |
| Ausstattung | Without |
| Ausführung | Elektrikermeißel |
| Form | achtkant |
| Length | 250 mm |
| Handle length | 220.0 cm |
| Width | 8 mm |
| Height | 8 mm |
| Diameter (Ø) | 10 mm |
| Surface | Varnished |
| Colour | red |
| Material | Steel |
| Material specification | Chrom Vanadium Lufthärtestahl |
| Dimension | 250 x 8 x Ø 10 mm |
| Article type | Chisel |