The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Slotted chisel 240 mm, Without, , flachoval
Made acc. to Technical Delivery Conditions DIN 7255 · For cable laying in plaster as well as minor cutting and chisel work
Specification | Einsatzbereich | Mauerwerk |
| Ausstattung | Without |
| Ausführung | Schlitzmeißel |
| Form | flachoval |
| Length | 240 mm |
| Width | 28 mm |
| Height | 6 mm |
| Diameter (Ø) | 7 mm |
| Surface | Varnished |
| Colour | red |
| Material | Steel |
| Material specification | Chrom Molybdän Vanadium Lufthärtestahl |
| Dimension | 240 x 28 x Ø 7 mm |
| Article type | Chisel |