The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Slotted chisel 240 mm, With hand protection, , flachoval
Made acc. to Technical Delivery Conditions DIN 7255 · For cable laying in plaster and minor cutting chisel work · With hand protection rubber handle
Specification | Einsatzbereich | Mauerwerk |
| Ausstattung | With hand protection |
| Ausführung | Schlitzmeißel |
| Form | flachoval |
| Length | 240 mm |
| Width | 28 mm |
| Height | 85 mm |
| Diameter (Ø) | 7 mm |
| Surface | Varnished |
| Colour | red |
| Farbe Griff / Stiel | black |
| Material | Steel |
| Material Griff / Stiel | Rubber |
| Material specification | Chrom Molybdän Vanadium Lufthärtestahl |
| Dimension | 240 x 28 x Ø 7 mm |
| Article type | Chisel |