The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Device handle für Spade, Pointed, Wood, 35 x 900 mm, Finely ground
- For spades
- Made of beechwood (100% FSC)
The handle is made of high-quality, FSC-certified beechwood. The practical facon stick allows for a secure and stable grip.
Specification | Einsatzbereich | Garden tools |
| Ausstattung | With facon crutch |
| Cone lenght | 42.0 mm |
| Cone width | 25.0 mm |
| Variante | Curved |
| Geeignet für_Stiele | Spade |
| Form | Pointed |
| Length | 900 mm |
| Diameter (Ø) | 35 mm |
| Surface | Finely ground |
| Colour | nature |
| Material | Wood |
| Material specification | Beech |
| Dimension | 35 x 900 mm |
| Article type | Handle |