The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Hedge trimmer , without, Griff: Wood
- Schnittleistung Frischholz
- Klinge aus Karbonstahl
- Schnittlänge 180mm
Cut length 180 mm· 530 mm overall length· Hardened blades· Hardwood lever arms· Damped limit stop for fatigue-free work
Specification | Einsatzbereich | Hecken |
| Ausstattung | without |
| Blatt- / Klingenstärke | 3,80 mm |
| Materialgüte Blatt / Klinge | C50 |
| Farbe Kopf | silver |
| Variante | Bypass |
| Ausführung | Heckenschere |
| Blade size | 180 mm |
| Length | 530 mm |
| Width | 180 mm |
| Height | 35 mm |
| Härteprüfung | HRC 46 +/-2 |
| Surface | polished |
| Cutting capacity | 180,0 mm |
| Farbe Griff / Stiel | nature |
| Material Griff / Stiel | Wood |
| Material Blatt / Klinge | Steel |
| Material specification | Gummibaumholz |
| Dimension | 530 x 180 x 35 mm |
| Article type | Scissor |