The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Branch saw 350 mm, Pointed toothing with chip clearer, Blatt: Spring steel, Griff: Plastic, red
- Pointed teeth with chip breaker
- 350mm working width
Saw blades with ground and hardened teeth · Double toothing: fine toothing for an easy start · coarse toothing for fast cutting
Specification | Einsatzbereich | Branches |
| Ausführung | Garden saw |
| Zahnung | Pointed toothing with chip clearer |
| Blatt- / Klingenstärke | 0,70 mm |
| Variante | Branch saw |
| Funktionsweise | Manually |
| Blade size | 350 mm |
| Length | 510 mm |
| Handle length | 17.5 cm |
| Width | 70 mm |
| Depth | 29 mm |
| Härteprüfung | HRC 44 - 48, HRC 53 - 55 |
| Nunber teeth | 7 |
| Farbe Griff / Stiel | red |
| Material Griff / Stiel | Plastic |
| Material Blatt / Klinge | Spring steel |
| Material specification | ABS |
| Materialgüte | 65 Mn |
| Dimension | 510 x 70 x 29 mm |
| Article type | Saw |