The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Hacksaw 533 mm, Planer toothing, red, Blatt: Carbon steel
- Quick-release lever
- 533mm working width
533 mm · Planing tooth saw blade with hardened tips · Quick-acting clamping lever
Specification | Einsatzbereich | Wood |
| Ausführung | Hacksaw |
| Zahnung | Planer toothing |
| Blatt- / Klingenstärke | 0,70 mm |
| Materialgüte Blatt / Klinge | SK5 |
| Variante | Clamping hacksaw |
| Funktionsweise | Manually |
| Blade size | 533 mm |
| Length | 610 mm |
| Handle length | 16.0 cm |
| Width | 200 mm |
| Depth | 18 mm |
| Jib length | 200,0 mm |
| Nunber teeth | 4 |
| Colour | red |
| Material | Steel |
| Material Blatt / Klinge | Carbon steel |
| Dimension | 610 x 200 x 18 mm |
| Article type | Saw |