The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Squeeze fitting 90 ° Angle, Brass chrome-plated, Ø 10 mm x 1/2 inch ET
- 1x Quetschverschraubung, 1x Außengewinde; 90°
- 1 1/2 Zoll AG; 3/8 Zoll IG-AG; Ø 10 mm
- 1/12 Zoll AG; 3/8 Zoll IG-AG; Ø 10 mm
Brass · At one side a squeeze connection · At one side an external thread · 1/12" AG; 3/8" IG-AG; Ø 10 mm
Connection thread (ET)| 1/2 inch |
| 20,95 mm |
| 20,95 mm (1/2 Zoll) |
Specification | Einsatzbereich | Pipelines |
| Ausstattung | without wall plate |
| Ausführung | Transition piece |
| Variante | Angle |
| Montage | Squeeze conneciton |
| Diameter (Ø) | 10 mm |
| Gewindeart | ET |
| Angle | 90 ° |
| Surface | chrome-plated |
| Material | Brass |
| Dimension | Ø 10 mm |
| Article type | Fitting |
| Connection thread (mm) | 20,95 mm |
| Connection thread (total) | 20,95 mm (1/2 Zoll) |