The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Overhead shower Antidrop, Ø 220 mm, 1 S, chrome-plated
- Functional rain shower for a special showering experience
- Suitable for instantaneous water heaters
- Normal jet: Evenly and abundantly flowing water from each nozzle
- Individually adjustable inclination thanks to a smooth-running ball joint
- Effortless cleaning of limescale deposits by simply scrubbing the jet nozzles
½“ connection thread · With ball joint · 1 jet: normal-jet · With Anti-drop function · Anti limescale function · Incl. port seal
Note: The anti-drop technology prevents dripping of residual water of the shwowerhead. Repeated wiping is eliminated
Specification | Einsatzbereich | Shower |
| Ausstattung | without |
| Ausführung | Head shower |
| Series | Antidrop |
| Form | round |
| Head size | Ø 220 mm |
| Diameter (Ø) | 220 mm |
| Flow rate | 16 l/min |
| Number jet modes | 1 |
| Surface | chrome-plated |
| Farbe Sprayplatte | chrome colored |
| Material | Plastic |
| Material specification | ABS |
| Dimension | Ø 220 mm |
| Article type | Shower |
| Product name | Art. no. | EAN | Type | Languages | Download |
| TECBW3434_MANUAL.pdf | TECBW3434 | 4035300009947 | Operation manual | DE, CZ, ES, FR, FI, GB, IT, NL, PL, PT, SK, SI | CON_Download (PDF, 537 KB) |