The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Device handle für Spade, Blunt, Wood, 36 x 850 mm, Finely ground
- For spades
- Made of beechwood (100% FSC)
The spade handle is made of high-quality, FSC-certified beech wood. The elegant umbrella grip allows for a secure and stable grip.
Specification | Einsatzbereich | Garden tools |
| Ausstattung | With cutting crutch |
| Cone lenght | 130.0 mm |
| Cone width | 25.0 mm |
| Variante | Straight |
| Geeignet für_Stiele | Spade |
| Form | Blunt |
| Length | 850 mm |
| Diameter (Ø) | 36 mm |
| Surface | Finely ground |
| Colour | nature |
| Material | Wood |
| Material specification | Beech |
| Dimension | 36 x 850 mm |
| Article type | Handle |